Slovenské vína v Cannes zatienili aj tie talianske či španielske

Degustácia vína

Súťaž Vinalies Internationales patrí medzi tie najprestížnejšie vinárske na svete. Získať viac takmer desatinu ocenení v konkurencii z celého sveta, to je mimoriadne ocenenie pre slovenské vinárstvo. Tohto roku porota v Cannes posudzovala 2684 vín z 36 krajín. Ocenila ich 809, pričom rekordných 77 medailí získali slovenské vína.

Najväčšiu žatvu má za sebou samozrejme Francúzsko, ktoré získalo až 364 medailí. Tradičné vinárske veľmoci ako Taliansko či Španielsko až tak nebodovali. Tí prví získali len 41 a Španieli si odniesli iba 28 medailí. Neexcelovali ani vína z nového sveta, Austrália získala 11 ocenení, Argentína 6, Chille 5 a Nový Zéland iba jedinú cenu.

Aj preto 77 cien pre slovenské vína v 31. ročníku tejto prestížnej súťaže je priam rozprávkový úspech.

Typy ocenení Vinalies

Grand Or (Veľká zlatá medaila) – Najprestížnejšie ocenenie. Udeľuje sa vínam, ktoré dosiahli najvyšší počet bodov, zvyčajne nad 92 bodov zo 100. Takéto vína sú považované za mimoriadne kvalitné a výnimočné.
Or (Zlatá medaila) – Udeľuje sa vínam s veľmi vysokou kvalitou, ktoré získali 85 – 91 bodov. Tieto vína vykazujú vynikajúcu rovnováhu, komplexnosť a čistotu prejavu.
Argent (Strieborná medaila) – Udeľuje sa vínam, ktoré dosiahli 80 – 84 bodov. Ide o vysoko kvalitné vína, ktoré však môžu mať drobné nedostatky v porovnaní so zlatými či veľkými zlatými vínami.

Bodovali slovenské biele i červené vína

Veľkú zlatú medailu získalo 20 slovenských vín. Zaujímavosťou je, že bodovali aj tie červené, napriek tomu, že sme boli dlho považovaní skôr za krajinu bielych vín. Porota ocenila 7 červených, 12 bielych a jedno ružové víno.

V najvyššej kategórii boli vinári, ktorí získali dokonca ja dve ocenenia. Napríklad modranské Víno Ludvik ho dostalo za Harmonia Red 2021 a tiež za Veltlínske zelené barrique 2022. Dve najvyššie ceny dostali aj Mrva & Stanko, tí ako jediní aj za ružové víno – Cabernet Sauvignon Rosé 2024. Dvojičku Grand Or má aj Matyšák, Viajur či Martin Pomfy. Samozrejme, tento výpočet nie je úplný, ak si chcete pozrieť kompletný zoznam ocenených, kliknite na web Vinalies International.

A čo Moraváci a ďalší susedia?

V medzinárodnej konkurencii bodovali aj vína od našich susedov. Česká republika síce na 77 slovenských medailí nemá, ale rovnakých 36 ocenení získalo aj Portugalsko. A je to viac ako Španieli (28). Medzi ocenenými so ziskom Grand Or bodovali napríklad Vinoselekt Michlovský, Petr Bundža a až tri najvyššie medaily si z Cannes odniesol Volařík z juhomoravského Mikulova. Zaujímavé je, že na rozdiel od Slovenska v tejto top kategórii bodovali len biele moravské vína.

O čosi horšie dopadli v súťaži naši ďalší susedia. Maďari získali 16 ocenení, z toho 5 v najvyššej kategórii. Do Rakúska smeruje len jedna zlatá medaila a to neprekvapivo za ich „národné víno“ Veltlínske zelené.

Prečo je to dôležité?

Vinalies Internationales od roku 1994 organizuje Únia enológov Francúzska. Dnes patrí medzi top súťaže vín na svete, pričom každoročne porota posudzuje zhruba 3 000 vín z viac ako 30 krajín.

Hodnotenie prebieha formou slepej degustácie, čo zaručuje objektivitu a nezávislosť posudzovania. Každé víno dostáva bodové hodnotenie na 100-bodovej škále, pričom sa berie do úvahy jeho vyváženosť, intenzita, originalita a potenciál starnutia.

Podobné ocenenia nielen zvyšujú prestíž našich vinárov vo svete, ale pomáhajú aj nám, bežným konzumentom, lepšie sa orientovať v ponuke vín.